تبلیغات
مرجع تخصصی برق و الکترونیک - فواید تلفات فوکو و هیسترزیس
مرجع تخصصی برق و الکترونیک
Electronic And Power Community Reference

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 25 اسفند 1391

با آمدن نام تلفات همه ما فکر می کنیم که با یک پدیده مخرب روبرو هستیم, ولی در واقع اینطور نیست. این پدیده هم میتواند موجب ضرر باشد هم سود!

بعضی اوقات سعی در کاهش و در مواقع دیگر افزایش این تلفات را داریم. در اواخر قرن نوزدهم استفاده از تلفات فوکو و هیسترزیس به عنوان منبع گرمایش القایی از طرف مهندسین مطرح شد. کوره القایی از مواردی است که  نه تنها از تلفات فوکوو هیسترزیس ضرر نکرده, بلکه سود نیز برده است. کوره های القایی همانطور که از اسمشان معلوم است بر اساس القا کار می کنند, خود این امر سبب کاهش در اندازه و ابعاد این کوره ها می باشد. یکی از معایب کوره های بزرگ این است که زمان راه اندازی و یا خاموش کردن این کوره ها طولانی است.

اساس کار این کوره ها (کوره های القایی) عبور جریان از یک سیم پیچ و استفاده از میدان مغناطیسی برای ایجاد جریان در هسته سیم پیچ می باشد. در این کوره ها از حرارت ایجاد شده توسط تلفات فوکو و یا هیسترزیس برای ذوب فلزات ویا هر گونه عملیات حرارتی استفاده میشود. نخستین کوره القایی که مورد بهره برداری قرار گرفت از شبکه اصلی قدرت تغذیه میشد و هیچ گونه تبدیل فرکانسی در آن صورت نمی گرفت. با توجه به اینکه افزایش فرکانس تغذیه کوره موجب کاهش ابعاد آن و بالاتر رفتن توان(تلفات) می شود, برای رسیدن به این هدف, در ابتدا منابع تغذیه موتور ژنراتوری مورد استفاده واقع گردید.هر چند با این منابع, فرکانس را می توان تا حدودی بالا برد, ولی محدودیت فرکانس و عدم قابلیت تغییر آن ودر نهایت عدم تطبیق سیستم تغذیه با کوره, دو عیب اساسی این سیستم ها به شمار میرفت.

با توجه به این معایب ورود عناصر نیمه هادی به حیطه صنعت موجب گردید منابع تغذیه استاتیک جایگزین منابع قبلی شوند و دو عیب قبلی نیز مرتفع گردید. در گرمایش القایی عدم نیاز به منبع خارجی گرم کننده باعث می شود کهتلفات گرمایی کمتر شده و تمیزی شرایط کار تأمین گردد. از لحاظ سیستم های قدرت سیستم های القایی در چهار گروه دسته بندی می شوند.

1) سیستم های منبع ( Supply Systems )

2) سیستم های موتور- ژنراتور (Motor-Generator Systems )

3) سیستم های مبدل نیمه هادی (Solid-state Converter Systems )

4) سیستم های فرکانس رادیویی (Radio-Frequency Systems )

سیستم های القایی خود بحثی طولانی و البته جالب است ولی چون مقصود از بیا ن مطالب بالا تنها طرح فواید تلفات فوکو و هیسترزیس بود از توضیحات بیشتر در این زمینه خودداری می کنیم و بیان ادامه مطلب را به قسمت های مختص به سیستم های القایی موکول می کنیم.
طبقه بندی: مقالات برق، 
برچسب ها: فواید تلفات فوکو و هیسترزیس، هیسترزیس، مزایای هیسترزیس، هیسترزیس چیست، کاربرد هیسترزیس، خصوصیات تلفات فوکو و هیسترزیس، منحنی تلفات فوکو و هیسترزیس،
ارسال توسط کامران فرازی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
رشته ی شما چیست؟
صفحات جانبی
پیوند های روزانه

در صورتی که مایل به دریافت مطالب جدید در ایمیلتان هستید میتوانید با ثبت نام در فرم بالا از مقالات و پروژه های رایگان هر هفته بهرمند شوید. current.mihanblog.com