تبلیغات
مرجع تخصصی برق و الکترونیک - نمایش ساعت و تاریخ بر روی تابلو روان - توسط میكرومنترلر ATmega8
مرجع تخصصی برق و الکترونیک
Electronic And Power Community Reference

ارائه این مقاله مقداری طولانی شد كه امیدوارم باعث ناراحتی شما دوستان نشده باشد. در طی این مدت خیلی از شما دوستان با من تماس داشتید و درخواست ادامه بحث تابلو روان شده بودید. كه امیدوارم با ارائه این مطلب رضایت شما را جلب كرده باشم. البته همانطور كه گفتم بحث تابلوروان را تا ساخت تابلوهای رنگی من ادامه میدهم. پس حتما همراه ما باشید و همچنین به سایر دوستان خود كه علاقمند به ساخت تابلو روان هستند این سایت را معرفی كنید.

ما در مقالات قبلی با ساخت تابلو روان در ابعاد یك پانل 5 در 7 آشنا شدیم. هدف من از ساخت آن مدار این بود كه شما را با اصول اولیه در رابطه با تابلوهای روان آشنا كنم. لذا این مدار بایستی دارای مشخصات زیر بود :

1- سادگی مدار :

این مدار نباید چندان به لحاظ سخت افزاری پیچیده باشد. تا شما بتوانید براحتی آنرا تحلیل كنید و ساخت آن كمترین هزینه و زمان را لازم داشته باشد.

2- قابلیت برنامه پذیری :

شما چون نیاز به آزمایش برنامه های گوناگون بر روی مدار باشید لذا مدار باید قابلیت اجرای برنامه های مختلف را داشته باشد.

3- امكان آزمایش انواع جاروب :

این مدار حتما باید امكان جاروب سطری و ستونی را داشته باشد. تا شما بتوانید هر دو روش را براحتی آشنا شده و پیاده سازی كنید.

ولی حالا شما به یك فرد با اطلاعات مناسب در زمینه تابلو روان تبدیل شدید و هم اكنون میخواهید نحوه كار و طراحی تابلو روانهایی با ابعاد بزرگتر را تجربه كنید. من هم برای این موضوع مدار دیگری طراحی‍ كردم كه امكان یادگیری این مطلب را به شما داده و همچنین تا حد امكان مدار ساده طراحی شده باشد. البته من همین جا یادآوری میكنم كه سادگی این مدار دلیلی بر اینكه این مطالب در عمل كاربردی ندارد نیست بلكه تابلوهای حرفه‌ای و بازاری هم از این تكنیك استفاده میكنند كه من فقط بصورت ساده و قابل فهم برای شما آنرا توضیح میدهم.

در طول این مدت كه من مقالات را مینوشتم بعضی از خوانندگان این مقالات با من تماس می گرفتن و در مورد مداراتی كه ساخته بودند صحبت میكردند. كه البته طرحهای جالب و زیبایی هم بود ولی همه از این كه تعداد پورتهای میكرو كم هست و اجازه گسترش ابعاد مدار را نمی دهد شكایت میكردند. من باید عرض كنم كه ما برای گسترش ابعاد تابلو نیازی به میكروكنترلری با تعداد پورت های زیاد نداریم، بلكه باید با روشی پورت میكروكنترولر را گسترش دهیم. كه جهت این كار میتوان از شیفت رجیستر یا لچ استفاده نمود. من در مدار خودم از لچ استفاده كردم. اگر شما با مداری كه با شیفت رجیستر این كار را انجام داده میخواهید آشنا شوید با من تماس بگیرید تا برای شما ارسال كنم.

¨

همانطور كه گفته شد، من در مدار خودم از لچ برای گسترش پایه های میكروكنترلر استفاده كردم.اگر شما با این روش آشنا نیستید اینجا كلیك كنید.

اما نكته بعدی در این مدار این است كه در این مدار از جاروب ستونی استفاده شده و ماتریس LED یك ماتریس 20 در 7 است. در واقع میتوان گفت این مدار از 4 پانل 5 در 7 تشكیل شده كه سطرهای هر كدام از این پانلها به یك لچ متصل شده است و ستونهای تمامی این 4 پانل به هم متصل شده‌اند. لذا جهت درایو كردن(راه‌اندازی) این ستونها میكرو نیاز به درایور دارد. شما میتوانید از پنج ترانزیستور NPN كه پایه‌های امیتر آنها زمین شده و بیس از طریق یك مقاومت 330 اهم به پین مربوطه به میكرو متصل است و كلكتور آن نیز مستقیماً به ستون متناظر آن وصل است استفاده كنید. جهت درك بهتر موضوع به شكل زیر توجه كنید.

آموزش ساخت تابلو روان توسط مهندس حسین لاچینی | www.HLachini.Com

در مدار فوق از آنجایی كه در ماتریس LED كاتدهای تمامی LEDهای یك ستون به هم متصل شده‌اند لذا برای فعال كردن هر ستون بایستی آنرا به زمین وصل كرد. در اینجا میكرو با یك كردن بیس هر ترانزیستور آنرا روشن میكند و سپس از طریق كلكتور-امیتر ترانزیستور ستون مورد نظر به زمین متصل میشود. البته من در مدار خودم از IC بجای ترانزیستورها استفاده میكنم.

 

با فعال شدن هر ترانزیستور 4 ستون مختلف فعال میشوند.و با توجه به اینكه سطرها به لچ‌ها متصل شده‌اند میكرو با قرار دادن اطلاعات مناسب در هر لحظه LEDهای 4 ستون را كنترل نماید و از آنجایی كه ما در این مدار 20 ستون داریم لذا میكرو در چهار مرحله می‌تواند كل تابلو را جاروب كند.

¿جهت مطالعه و دانلود برنامه میکروکنترلر اینجا کلیک کنید.

¸جهت دیدن فیلم تابلو روان اینجا کلیک کنید.

N جهت مشاهده نقشه مدار اینجا کلیک کنید.

دوستان گرامی امیدوارم كه مطالب ارائه شده در سایت در این زمینه توانسته باشد نظر مثبت شما را جلب كرده باشد.من حداكثر تلاش خود را در این زمینه نمودم تا مقالات از هر حیث كامل و مفید باشد. كه در این خصوص با ساخت كلیپهای فلش ،فیلم و انیمیش سعی به كمك به درك كامل مطالب هر بخش نمودم.و در ادامه بحث شما را با چگونگی افزایش تعداد سطرهای تابلو روان آشنا خواهم كرد.

آرشیو مطالب
نظر سنجی
رشته ی شما چیست؟
صفحات جانبی
پیوند های روزانه

در صورتی که مایل به دریافت مطالب جدید در ایمیلتان هستید میتوانید با ثبت نام در فرم بالا از مقالات و پروژه های رایگان هر هفته بهرمند شوید. current.mihanblog.com